کنکور | مشاوره کنکور | پکیج آموزشی کنکور, مقالات و اخبار حرف آخر

کنکور چیست؟

کنکور چیست؟ برای آشنایی با این آزمون بهتر است به تاریخچه آن بپردازیم. برای پاسخ به اینکه کنکور چیست باید تغییراتی که دوره های مختلف برای آن رخ داده است را مرور کنیم. تغییراتی از جمله برگزاری گزینشی کنکور، برگزاری سراسری، تغییر نوع سوالات و سخت تر شدن آن با توجه به افزایش تعداد داوطلبین، ادغام کنکور های دانشگاه های آزاد و سراسری، دو مرحله ای شدن کنکور، تغییرات نظام های تحصیلی و … که در ادامه تلاش می شود تا این تغییرات در دوره های مختلف بررسی شود.

کنکور چیست؟

آزمون کنکور چیست؟

کنکور یا Concours یک آزمون آزمایشی است که هر ساله برای داوطلبین ورود به دانشگاه ها برگزار می شود و امروزه به عنوان اصلی ترین راه ورود به دانشگاه های دولتی شناخته می شود. این آزمون در کشور های مختلفی برگزار می شود که از جمله آنها می توان به کشور های ایران، افغانستان، اسپانیا، فرانسه،روسیه، ترکیه، چین و کره جنوبی و … اشاره نمود.

در این آزمون داوطلبین با محک زدن دانسته های خود که در طول دوران مدرسه آموخته اند، در بین سایر داوطلبین به رقابت با یکدیگر پرداخته و در نهایت با کسب درصد ها و نمرات خودشان، به دانشگاه های دولتی راه می یابند. با توجه به ظرفیت محدود دانشگاه های دولتی در رشته های مختلف به خصوص رشته های تاپ، کسب نمرات بالا در این آزمون از اهمیت خاصی برخوردار می باشد.

در ایران کنکور چیست و چگونه برگزار می شود؟

در ایران کنکور سراسری توسط سازمان آموزش کشور برگزار می شود که یکی از مجموعه های تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری می باشد. کنکور سراسری در ایران اصلی ترین راه ورود به دانشگاه های دولتی است که در سال یکبار برگزار شده و معمولا در ماه تیر بعد از هر سال تحصیلی انجام می شود.

این آزمون از سال 1377 به صورت جداگانه برای رشته های مختلف علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان خارجی برگزار می شود.

هر کدام از این آزمون ها شامل سوالات مختلفی از درس های مشخصی است که داوطلبین ورود به دانشگاه ها باید بتوانند با توجه به دانسته های خود، به آنها پاسخ داده و درصد ها و نمرات خوبی را کسب کنند. این آزمون به صورت سوالات تستی طراحی می شود که دانش آموزان باید در مدت زمان مشخصی ( با توجه به گروه درسی خود ) به آنها پاسخ دهند.

ارتباط با مشاوران: 09190974955

کنکور سراسری چیست؟

کنکور چیست و تاریخچه آن از کجا شروع می شود؟

در ادامه مبحث کنکور چیست باید به تاریخچه این آزمون مهم اشاره نمود که می توان در مورد آن گفت اولین کنکور در سال 1342 برگزار شد. در واقع در اوایل دهه 40 شمسی هیاتی که از اساتید و مسئولین دانشگاه های کشور تشکیل شده بود، اقدام به برگزاری این آزمون نمود تا به عنوان یک آغازی بر رقابت کنکور و گزینش افراد شایسته باشد.

تا قبل از دهه 40 میلادی گزینش دانشجویان برای دانشگاه ها از طرق مختلفی از جمله مصاحبه یا امتحان انجام می شد. این کار از آنجایی صورت می گرفت که تعداد دانشجو ها و افراد متقاضی تحصیل در آن سالها کم بود و به همین خاطر اساتید با زمان کافی می توانستند این افراد را پذیرش کنند.

اما با گذشت زمان تقاضای ورود به دانشگاه ها افزایش یافت و به همین خاطر باید شرایط پذیرش تغییر می کرد. اینجا که باید گفت کنکور چیست و علت ایجاد آن از کجا نشات می گیرد.

در ادامه می خواهیم به تاریخ 57 ساله کنکور تاکنون بپردازیم تا شما بهتر بتوانید جواب پرسش “کنکور چیست” را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید: موسسه حرف آخر

اوایل تاریخچه کنکور

همانطور که گفتیم، کنکور از سال 1342 آغاز شد. در سال های قبل از آن می توان گفت کنکور به صورت یک امتحان گرفته می شد که هر دانشکده و دانشگاه آزمون خاص خود را داشت. اما کنکور به سبک امروزی را می توان از سال 1342 دانست که تصمیم بر آن شد تا از این سال به بعد این آزمون ورودی به دانشگاه ها به صورت سراسری در کل کشور برگزار شود.

با افتتاح دو دانشگاه جدید شریف و ارومیه در سال های بعد و افزایش داوطلبین دانشگاهی، وزارت علوم و واحدی به نام ازمون شناسی برای کنکور در سال 1347 تشکیل شد که منجر شد تا کنکور سال بعد آن، از حالت تستی خارج شده و به صورت پاسخ کوتاه در بیاید. این کنکور را می توان از آنجایی که دارای منابع ناشناخته ای بود، سخت ترین کنکور برای تاریخ در ایران دانست.

در این دوران می توان تعداد داوطلبین را از 47 هزار و 703 نفر داوطلب دانست که برای 10 رشته دانشگاهی به رقابت با هم می پرداختند.

تاریخچه کنکور

اواسط تاریخچه کنکور

با رسیدن گذر زمان به سال 1354، در پاسخ به سوال “کنکور چیست” باید گفت در این سالها با تبدیل شدن مرکز آزمون شناسی به سازمان سنجش و آموزش کشور کنکور تغییرات مختلفی نمود. در این سال فاکتور های مختلف دیگری که در نتیجه نهایی داوطلبین دانشگاه ها موثر بودند نیز معرفی شد. از جمله این فاکتور ها در آن زمان می توان به معدل امتحانات نهایی ششم متوسطه، وضعیت نظام وظیفه، جنسیت، سهمیه منطقه و نوع مدرک (دیپلم ریاضی، طبیعی و ادبی) اشاره نمود.

در سال 1357 با وقوع انقلاب اسلامی، این شرایط اعمال نشد. در این دوران می توان گفت تعداد داوطلبین را از 170 هزار نفر دانست که برای ورود به 150 رشته دانشگاهی به رقابت با هم می پرداختند.

در سال های بعد از 1361 داوطلبین، رشته ها و ظرفیت های دانشگاهی افزایش یافت که به موجب آن سهمیه های مختلفی ایجاد شده و دانشگاه آزاد، دانشگاه های پیام نور و دوره های شبانه، غیرانتفاعی و مراکز تربیت معلم نیز به ظرفیت دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو اضافه شد.

همچنین لازم به ذکر است که در سال 1361، آزمون سراسری تنها برای داوطلبین رشته های پزشکی، فنی – مهندسی، کشاورزی و الهیات برگزار شد.

ارتباط با مشاوران: 09190974955

تغییرات کنکور در سال های اخیر

با بزرگتر شدن دایره اهمیت کنکور سراسری به عنوان اصلی و مهم ترین راه ورود به دانشگاه های دولتی و رشته های تاپ، داوطلبین این آزمون نیز افزایش یافتند تا حدی که رکورد شرکت داوطلبین دانشگاه ها در سال 1381 با تعداد یک میلیون و 800 هزار نفر شکسته شد. دوره های کنکور سال های 79-82 به علت تقاضای زیاد، کنکور های سختی داشتند.

همچنین مهم است در پاسخ به اینکه کنکور سراسری چیست و چه تغییراتی کرده است، به تغییراتی که در سالهای اخیر در مورد این آزمون اجرا شده است، نیز اشاره شود که شامل موارد زیر می باشد:

  • سال 1371 که امکان انتخاب درصدی از دانشجو ها توسط دانشگاه ها از بین داوطلبین بومی اجرا شد.
  • سال 1375 که با اعمال تغییر شیوه آموزشی، داوطلبین به دو دسته دیپلمه های جدید و قدیم تقسیم بندی شدند که منجر به آزمون های کنکور دو مرحله ای (نظام قدیم و جدید) شد.
  • از سال 1377 کنکور سراسری در قالب یک مرحله و برای 5 گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم انسانی، تجربی، زبان های خارجی و هنر برگزار شد.
  • در سال 1392 کنکور سراسری و دانشگاه های آزاد با یکدیگر یکی شدند تا کنکور در ایران با داشتن 2570 دانشگاه و یک میلیون داوطلب در هر سال، مهم ترین آزمون این داوطلبان باشد.

یکی از جدیدترین تغییرات در کنکور سال های اخیر را می توان مربوط به تغییر نظام آموزشی به 6-3-3 به جای 5-3-4 دانست که موجب می شود تا داوطلبان آزمون های متناسب با خود یعنی آزمون های نظام جدید و قدیم را شرکت کنند.

بیشتر بخوانید: فروشگاه حرف آخر

آینده کنکور؟

در نهایت یکی از موضوعاتی که لازم است در مورد موضوع مقاله یعنی “کنکور چیست و تاریخچه آن چگونه است” بدانید، آینده کنکور است که اخیرا زمزمه های حذف آن از دو سه سال قبل شنیده می شود. در مورد این موضوع باید گفت کنکور آزمون مهمی در ایران و کشورهایی مانند چین با 10 میلیون داوطلب در سال است که هنوز جایگزین قطعی برای آن پیدا نشده است.

حال که به پرسش “کنکور سراسری چیست” پرداختیم باید متوجه تغییرات آن در طی دهه های اخیر باشید تا به اهمیت این آزمون پی ببرید. هرچند با گذشت زمان ظرفیت دانشگاه ها و رشته ها افزایش می یابد اما آزمون کنکور برای تحصیل در دانشگاه های دولتی به خصوص دانشگاه های تاپ و رشته های پرمتقاضی همچنان هرساله با رقابت شدیدتری انجام می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ صحیح معادله را وارد کنید: *